KİŞİYE ÖZEL BESLENME PROGRAMI

Özel Beslenme Programının Amacı Nedir ?

Her bireyin bünyesi, genetik yatkınlıkları, dış faktörlerden etkilenme derecesi, vücudunun yağ ve su tutma özelliği, metabolizma hızı ve bunalr abağlı olarak kilo alma ve verme hızı bu duruma olan yatkınlığı değişmektedir. Özel beslenme programı kişisel olan bu etkenler baz alınarak hazırlandığı için hem amaca daha kolay ve hızlı ulaşılmasını sağlar ( kilo verme, alma, kiloyu koruma, dengeli beslenme ) hem de sağlığı bozmadan, dengeleri değiştirmeden sağlıklı bir beslenme şeklinin oturmasını sağlar.

Adımlar
Öncelikle hastanın yaşam tarzı, çalıştığı iş ve alışkanlıkları belirlenir.
Bu kriterlere göre ve ilk görüşmenin verilerine göre kişiye özel bir besin tablosu çıakrtılır.
Çıkartılan tabloya göre öğünler ve öğünlerin içerikleri belirlenir.

Öğünler Neye Göre Belirlenir ?
Öğün sayısı ve öğünlerin içerikleri hastanın kişisel durumuna göre belirlenir. Her öğünün kendi içindeki ve diğer öğünler ile arasındaki protein, yağ, vitamin, karbonhidrat dengelerine göre ayarlamalar yapılır.

Bu durumda ilk adım atılmış olur ve özel beslenme programının uygulandığı ilk 1 ay sonunda kontroller yapılarak listenin ve özel programın başarısı gözlenerek özel beslenme programı hastanın durumuna göre revize edilir.

Bu Programın Amacı Nedir ?
Kişinin metabolizma hızını yavaşlatmadan ve vücut dengesi içindeki sağlıklı ögelerin dengesini bozmadan beslenme şeklini ve kişinin sağlığını, estetik görüntüsünü düzeltmektir.

Yanlış Beslenme Şeklinin Zararları Nedir ?
Yanlış beslenme şekilleri, metabolizmayı yavaşlatır, yağ depolanmasına sebep olabilir, sağlıksız kilo kayıpları yaratabilir, kilo veridirip sadece su kaybı ile kilo kaybı yaratabilir. Bu durumda çok sağlıksızdır ve yağdan verilmeyen sudan verilen kilolar gerçek kilo kayıpları değillerdir. Vücut ve cilt dengesini bozarlar. Sadece kilo vermek için değil kilo almak içinde yapılan yanlış beslenmeler aynı şekilde sağlığı ve dengeleri değiştirmektedir. Aynı şekilde kilo koruma beslenmeleride.

Tüm bunlara ek olarak kilo, alıp vermek dışında bunu doğru şekilde ve dengeli beslenerek korumak da çok önemlidir. Doğru beslenmeyi öğrenip bazı beslenme dengelerini ve kuralları kavradıktan sonra özel programınızı kendinizi ve vücudunuzu tanıyarak yürütebilirsiniz. Fakat bu şartlar olgunlaşıncaya dek profesyonel bir yardım alarak sağlığı yakalamak önemlidir.

Tum beslenme programlarimiz Anlaşmali Diyetisyenimiz Feryal Toplu ile yürütülmektedir