LEKE TEDAVİSİ

Leke Tedavisi Cilt yüzeyinde lekelerin gözlenmeye başlanması, bazı sebeplerin birikmesi ve cilt yüzeyinde daha belirgin hale gelmesi ile gözlenir. Bu sebepler,

 • Yaşlanma
 • Güneş ışınlarının zararlı etkenlerine maruz kalma
 • Doğuştan var olan lekeler ve bu lekelrin dış faktörler ile koyu renk alması
 • Bazı bölgelerde koyu melaninlerin kümelenmesi
 • Pigmentasyon dengesizlikleri
 • Hormonal değişiklikler
 • Genetik yatkınlık
 • İlaç kullanımı
 • Yanlış kozmetik ve bakım ürünü tercihleri
 • Gebelik
 • Doğru olmayan cilt uygulamaları
 • Enfeksiyonlar

Leke Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?
Leke tedavisinde; medikal cilt bakımı, özel kremler, kimyasal peeling ve lazer sistemleri gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Leke Tedavisinin Hangi Yöntemin Kullanılacağı Nasıl Belirlenir?
Söz konusu tedavi için , peeling, krem, bakım, lazer seçeneklerinden hangisinin uygulanacağı, deri üzerindeki leke probleminin derecesi, derinliği, yoğunluğu ve lekelerin nasıl kümelendiği ile orantılı olarak belirlenir.

Eğer leke problemi çok yüzeysel ve açık renkte, belli belirsiz bir durumda ise yani leke sorunları henüz başlangıç evresinde ise bakım ve krem yöntemleri uygulanır.

Leke yüzeysel ve biraz daha koyu renkte ise kimyasal peeling ile halledilebilir.

Eğer oluşan lekeler yerleşmiş ise derin ve koyuysa, lekeyi oluşturan sebepler daha çok yaşlılık ve uzun bir geçmeşi olan lekeler ise lazer tedavileri daha uygundur.

Leke Tedavileri Kimlere Uygulanabilir?
Leke tedavilerinin hangi hasta tiplerine uygulanabileceği, tedavi yöntemine göre değişkenlik gösterir.

Lazer ile leke tedavisi kimlere uygulanmaz : Lazer ile tedavilerde olduğu gibi, leke problemlerinin çözümlerinde de, hamile, emziren kadınlara, enfeksiyonel hastalıkları aktif yaşayan ve ilaç tedavisi gören hastalarda söz konusu işlem sakıncalıdır.

Leke Tedavisi

Kimyasal peeling : Aktif akne problemi yaşayan, hamile olan emziren kişilerde sakıncalıdır.
Cilt bakımı ve krem uygulamaları : Tüm hasta gruplarında uygulanabilen sakıncası olmayan yüzeysel işlemler olduğu için sakıncası olmadan kadın ve erkek tüm hasta gruplarında etkilidir.

Lazerle Leke Tedavisinde Hangi Lazerler Kullanılmaktadır?
Farklı lazer sistemleri cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Bu sistemler;

 • Q-Switched Nd:YAG Lazer
 • Fraksiyonel CO2 Lazer

Lazerle Leke Tedavisinde Kaç Seans Uygulama Yapılmaktadır?
Söz konusu işlemler, lekenin derinliğine göre seanslandırılır. Yoğun olmayan problemlerde 1 – 2 seans yeterli iken daha derin leke sorunlarında seans sayıları artmaktadır. Tedavinin seyrine göre tamamlanan seanslarda etki hemen gözlenir ve lekelerin rengi açılır iyileşme süreci sonunda ise istenmeyen lekeler yok edilmiş veya deri rengine eşitlenmiş olur.

Seans Süreleri Ne Kadardır?
Öğlen arası uygulaması olarak adlandırlan işlemler sınıfında yer alan lazerle leke tedavisi, 20 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. İşleme gelmeden önce kendi lokal anestezi kreminizi cildinizi temizleyerek uygularsanız zamandan kazanarak daha kısa sürede tedavinizi bitirmiş olursunuz.

Uygulama Ağrılı Mıdır?
Sözünü ettiğimiz tedavi şeklinde yanma, batma hisleri duyulabilir. Uygulamadan 15 – 20 dakika önce işlem alanına lokal anestezi kremleri sürülür bu şekilde hasta konforu sağlanmış olur.

Seanslardan Sonra İz Kalır Mı?
Yapılan işlemden sonra kalıcı bir iz oluşmaz. İşlem etkisi ile kızarıklık, kabuklanma gibi problemler yaşansa da 1 günlük süreçten sonra kzıarıklıklar birkaç gün sonra da kabuklanmaklar iyileşir. Buna ek olarak hasta işlemden sonra işine dönebilir, günlük yaşantısına ara vermek zorunda kalmaz.

İşlemden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Söz konusu işlemden sonra işlem gören bölgeye su deydirmemek, makyaj yapmamak, parfüm gibi kimyasallar ile temas ettirmemek önemlidir. Fakat en önemli dikkat edilmesi gereken unsur ise güneştir. Lekelerin temel sebeplerinden olan güneş ışınları, işlem görüp yorulan cilde daha çabuk etki eder ve yaralar oluşturup, yapılan tedavinin etkisini düşürebilir.

Leke Tedavisinin Diğer Olumlu Getirileri
Leke problemlerinin çözümlenmesi için yapılan işlemlerde bir yandan da deri altındaki hücreler iyileştirilerilmiş olur. Bununla birlikte cilt daha parlak, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşur. Cilt ölü hücrelerden arınır ve temizlenmiş olur. Lazer ve diğer işlemlerin etkileri ile kolajen yapımı desteklenmiş olur. En etkili leke tedavileri ise kombine tedaviler ile gerçekleştirilir. Yapılan uygulamaların etkili olması ve iyileşme süreçlerinin hızlanması için doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz önemlidir.