LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer Epilasyon Nedir? Lazer epilasyon, lazer ışınları yardımı ile istenmeyen tüylerin çıkmamasını sağlamaktır. Bu yöntemde tek renkli ve şiddetli ışınlar kullanılmaktadır.

Uygulama Nasıl Yapılır?
Söz konusu işlem, özel lazer epilasyon cihazları ile uzman kişiler tarafından yapılmaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır ?

Lazer epilasyon vücutta bulunan istenmeyen kıl ve tüylerin bu işlem için özel olarak geliştirilmiş lazer epilasyon cihazları kullanılması ile kalıcı olarak yok edilmesine verilen isimdir.
Lazer epilasyon uygulamasında temel amaç kişinin cildinin alt katmanlarında bulunan kıl köklerine lazer ışınları göndererek burada bulunan kıl kökü hücrelerine hasar verilmesi prensibine dayanır. Gönderilen lazer ışınları kıl kökünde ısı enerjisine dönüşerek burada 60 dereceye varan bir sıcaklık meydana getirir. Ortaya çıkan bu ısı durumu neticesinde kıl kökünde bulunan hücreler bir daha kıl üretemeyecek şekilde hasar alırlar. Bu sayede arzu edilen ve hedeflenen kalıcı epilasyon işlemi tamamlanmış olur.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Etmektedir?
Lazer sistemi, ısı enerjisi ile kıl köklerini yok eder ve zamanla deri yüzeyine çıkmalarını engelleyerek istenmeyen tüy problemini ortadan kaldırmaktadır.

 

Lazer Işınları İstenmeyen Tüyler Dışında Başka Bir Dokuda Deformasyona Yol Açarlar Mı?
Lazer epilasyon cihazlarının dalga boyları ayarlanabilmektedir. Bu nedenle kıl kökü odaklıdır ve başka bir dokuya tahribat yaratmazlar. Bu konu için önemli noktalardan biri ise doğru lazer epilasyon ışını yani cihazı ile doğru ten ve kıl kökü rengine tedavi uygulamaktır.

Lazer Epilasyonda Kullanılan Sistemler
Lazer Sistemleri Diğer Sistemler
Alexandrite Lazer IPL
Nd:YAG Lazer Mavi Işık
Diyot Lazer

Lazer Epilasyonun Etkili Olduğu Bölgeler
Yüz, Boyun, Dekolte, Ense, Sırt, Koltuk Altı
Bacak, Genital Bölge, Kol, Kalçalar, Kulak, Burun
Göğüs, Göbek, Bel, El ve Ayaklar

Kimler İçin Uygundur?
Lazer epilasyon uygulaması; hamile olmayan, emzirme dönemini bitirmiş bayanlarda ve hormanal ve vücut gelişimini tamamlamış olan tüm kişilerde güvenle yapılabilir.

Seans Bilgileri
Tedavi Kaç Seans Sürer : Seans sayısı işleme ve tedavinin seyrine göre değişmektedir. Bir diğer belirleyici unsur ise işlem yapılan lazer epilasyon cihazı ve cihazın kalitesidir. Ortalama bir seans sayısı ise 5 – 10 olabilir.

Seans Süresi : İşlem görecek bölgeye göre seans süresi 20 dakika ile 2 saat arasında değişir.

Seans Periyodu : Bu konu uzman kişi tarafından belirlenen ve biten seansın etkisine göre ayarlana bir konudur. Buna ek oalrak seans aralıkları, seans sayısı ilerledikçe artar. Yani seans sayıları tamamlandıkça daha uzun aralıklarla işleme gelmeniz yeterlidir. Bu durum ilk zamanlar ayda bir sonraki zamanlarda 2 ayda bir şeklinde olabilir.

Seanstan Önce : Söz konusu işlem için bronzlaşmamış bir ten çok önemlidir. Güneş yanığı veya solaryum gibi bronzlukların üzerine lazer epilasyon işlemi yapılmaz. Bu durum deride yanıklar oluşturabilir

Seanstan Sonra : Seans sonrası da güneş yanıklarına çok dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kremler kullanılmalı, seanstan sonraki 1 gün boyunca uygulama alanını tahriş etmemeli ve su, sabun, kimyasallar ile temas ettirilmemelidir.

Lazer Epilasyon Kalıcı Bir Çözüm Müdür?
Lazer epilasyon, doğru zamanda ve doğru lazer sistemi ile doğru hasta profiline yapılırsa kalıcı bir çözümdür. Aksi durumlarda kalıcı olmayacağı gibi zararlı bile olabilir.