KİMYASAL PEELİNG

Peeling, cildi ölü hücrelerden arındırıp, alttaki temiz ve yeni cildin ortaya çıkartılması işlemidir. Kimyasal peeling uygulamasında, kimyasal solüsyonlar yardımıyla cilt ölü hücrelerden arındırılmaktadır.

Kimyasal Peelingin Yararları Nelerdir?
Söz konusu işlem yardımıyla, deri üzerindeki yüzeysel problemler giderilmiş olur ve ölü deri altındaki korunmuş cilt ön plana çıkartılmış olur. Buna ek olarak, siyah noktalar, yüzeysel cilt lekeleri deriden atılmış olur. Hem estetik hem de cilt sağlığı açısından kimyasal peeling faydalı bir cilt uygulamasıdır.

Uygulama Nasıl Yapılmaktadır?Kimyasal madde ile yapılan peeling işlemi, özel ilacın fırça yardımı ile temizlenmiş cilde sürülmesi ile uygulanır. Belli bir süre ciltte bekletilen ilaç temizlenir ve cilt durulanır. Durulanan cilde, nemlendirici içeriğe sahip koruyucu bir krem sürülerek cilt rahatlatılır. İşlemden sonra cilt yüzeyinde kızarıklık gözlenebilir. Cildin dinlendirilmesi ile kızarıklık azalarak kaybolur.

İlaç Cilt Üzerinde Ne Kadar Bekletilmelidir?
Kimyasal maddenin deri üzerinde ne kadar bekletileceği, doktor tarafından belirlenir. Doktor ise bekletme süresini kimyasal peelingin uygulama tipine göre belirler.

Kimyasal Peeling Uygulama Tipleri Nelerdir?

Söz konusu işlemin uygulanması 3 tipte gerçekleştirilir. Uygulama derinliği peeling işleminin adlarını belirler.

Yüzeysel kimyasal peeling ( AHA )
Orta dereceli kimyasal peeling ( TCA )
Derin kimyasal peeling

Yüzeysel peeling : Yüzeysel cilt problemleri için uygulanır. Deride temizlik sağlar ölü hücreleri arındırır.

Orta dereceli kimyasal peeling ( tca ) : Orta derinlikteki izler, cilt problemleri, lekeler, ince ve derin olmayan çizgiler üzerinde etkilidir. Genellikle tercih edilen tip peelingtir.

Derin kimyasal peeling: Uygulaması daha riskli olan derin problemler için tasarlanmış bekletme süresi uzun olan tiptir.

Kullanılan Kimyasal İlacın İçeriği Nedir?
Ciltteki problemleri yok eden, peeling işlemindeki ilacın içeriği, meyve asitleridir. Meyve asitlerinin etkisi ile salisilik asit birleşiminden oluşan kimyasal madde cilt üzerinde çok etkilidir ve kesinlikle uzman kişi tarafından uygulanmalı bekletme süresi geçirilmeden deri üzerinden temizlenmelidir.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanmalıdır?
Uygulama, ince ufak derin olmayan izleri ve lekeleri olan, daha parlak ve taze bir cilde kavuşmak isteyen, cilt problemlerinden kurtulmak isteyen kadınve erkek tüm hastalara uygulanabilir. İşlemin sakıncalı olduğu hastalar ise, hamile veya emziren kadınlar, ergenlik çağını ve hormonal değişimini tamamlamamış gençlerdir.

Kimyasal Peeling Ne Zaman Uygulanmalıdır?
Söz konusu işlem sadece kış aylarında uygulanmalıdır.

Neden Kış Ayları Kimyasal Peeling İçin Daha Uygundur?
Bu işlemde, cilt yüzeyindeki deri ince bir tabaka halinde soyulduğu için meydana çıkan yeni ve korunmasız cilt tüm yıkıcı ve yıpratıcı etkilerden daha çok etkilenir. Özellikle güneş ışınları bu işlemden önce çok zararlıdır. Buna ek olarak kimyasal peeling uygulanacak olan bölgenin bronzlaşmamış olması gerekir. Bu nedenle sözünü ettiğimiz cilt uygulaması sadece kış aylarında yapılmalıdır. Kış aylarında yapılan işlemlerde bile güneş koruyucu krem kullanılmalı işlem bölgesi iyi korunmalıdır.

Uygulamanın Etki Süresi Ne Kadardır?
Cilt aktif bir organizmadır ve dış faktörlerden, hormonal değişimlerden, beslenme şeklinden direk oalrak etkilenir. Bu nedenle etki süresi kişiden kişiye değişim göstermektedir. Fakat daha iyi ve uzun etki için doğru ürünlerle doğru cilt bakımları kimyasal peeling işlemi ile kombin edilmelidir. Gerek medikal cilt bakımı gerekse günlük bakım ihmal edilmemelidir.

Uygulama Hangi Aralıklarla Tekrar Edilebilir?
Bu aralık doktorunuzun cildinize yapacağı muayene ve ilk kimyasal peeling işleminin etkisine göre belirlenir. Ayda 1 uygulamalar söz konusu olabilir.