HAMİLELİKTE BESLENME

Hamilelikte Beslenme konusunda uzun yıllardan beri çok farklı yöntemler denenmiş ve ortaya yanlış bilgiler konmuştur.

Çok ye! hamilesin
Çok ye! sen 2 can taşıyorsun
Kilo almaktan korkma

Bebeğin yeterli beslenmez gibi birçok yanlış bilgi ile hem daha çok kilo alımı yapılır hem de bebek dengeli beslenmez ve aslında sağlıklı bir gelişim gösteremez.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Bu konu için profesyonel bir yardım almak en doğru adımdır. Çünkü ilk beslenme görüşmesi ve özel beslenme programi gibi her kadının farklı bir hamilelik süreci vardır.

Öncelikle gerekli testler, tahliller ve değerlendirmeler yapılıp anne adayının vücudundaki demir, folikasit, vitamin, protein, mineral eksiklikleri tespit edilir. Hamile olan anne adayı fazla kilo alıp yağ depolamak yerine bu yapı taşlarına daha çok ihtiyaç duyar ve gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayı daha çok protein, enerji, mineral, vitamin ihtiyacı duyar. Bu nedenle annenin vücut ve hormonal yapısına uygun olarak besleyici ve bu besinleri depo edici gıdalar hamilelikte beslenme programına dahil edilir.

Bazı sağlık problemleri yaşayan ve besinleden beslenemeyen annelerde destek içerikli ve yan etkisi olmayan ilaçlar kullanılabilir.

Önemli olan hamilelikte alınan kiloların bebeğin gelişimi için faydalı olması ve anne adayında sağlık sorunları oluşturmamasıdır.

Anne Adayının İhtiyacı Olan Kalori Nedir?
Yetişkin bir vücutta, sağlık sorunu olmayan normal kriterledeki bir insanın günlük alması yeterli olan kalori miktarı 2000 kaloridir. Anne adayının ise hamilelik boyunca 300 kalori daha fazla alması oldukça yeterlidir. Yani anne adayı bebeği besleyici ve yağ depolamayan 2300 kalori alırsa sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşar.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?
Hamilelikte alınan kilolar her kadının bünyesine göre farklıdır. Bu nedenle her kadın için net bir kural yoktur. Fakat normal şartlarda bir anne adayı için, profesyonel bir yardım alırsa bu durum 10 kilo ile sınırlandırılır ve bebeğin gelişimide kontrol altında tutulur.

Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?
Bu konuda çok önem kazanan bir konudur. Hamilelik sonrası emzirme döneminin başlaması ile bebeğin tek besin kaynağı anne olmaya devam eder. Bu nedenle de hem doğum kilolarından kurtulmak hem de besin dengesini bozmadan bebeği beslemek, anne sağlığını devam ettirmek önemlidir. Bu konu için doktorunuzdan tavsiyeler alabilirsiniz.