BOTOKS

Botoks tıbbi amaçlar için üretilen bir toksinin adıdır. İğneli bir gençleştirme işlemine de adını veren botoks oldukça başarılı bir kırışıklık giderme yöntemidir.

Botox, clostridium botulinium adı verilen bir bakteriden üretilen toksindir. Labaratuar ortamında elde edilir. Sağlık ve estetik amaçları ile kullanılır.
Botoks Hangi Problemleri Çözer ?

Kırışıklık
Mimik çizgileri
Migren
Aşırı terleme gibi problemleri çözer.
Botoks uygulaması yukarıda sıralanan problemleri çözerken, alın bölgesinde uygulanması halinde baş ağrısı ve kaş, burun ucu gibi bölgelerde uygulanması halinde de çok hafif derecelerde yukarı kaldırma işlevleri görmektedir.

Botox Nasıl Yapılır?

Botoks toksini, serum fizyolojik serumu ile karıştırılır.
İnce uçlu iğneye sahip olan küçük enjektörler ile sorunlu bölgenin üzerinden, derinin orta tabakasına enjekte edilir.
Enjekte edildiği saniyeden itibaren, etkisini gösteren botoks uygulaması oldukça başarılı bir uygulamadır.
Botoks Hangi Bölgelere Yapılır?

Bu işlem, kırışıklık, çizgi, aşırı terleme problemlerinin yaşandığı tüm noktalarda uygulanabilir.

Botoks Kimlere Yapılabilir?
Söz konusu uygulama, sağlık ve hormonal durumu el veren, çok derin kırışıklıkları olmayan ve botoksun çözüm sağlayabileceği problemlere sahip olan kadın ve erkek tüm hastalara uygulanabilir.

Botox İşleminin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?
Bu işlem,
Anne adayı olan
Bebek emziren
İlaç tedavisi görmekte olan
Kırışıklık ve / veya aşırı terleme problemi olmayan kişilerde uygulanırsa istenmeyen problemler yaşanabileceği için sakıncalıdır.

Botox uygulaması acı verir mi?
Bu işlemde, ilacın deri altına girmesi ile yanma ve acı hissedilir. Bu nedenle enjekte işlemi başlamadan 30 dakika önce lokal anestezi kremi uygulama alanına sürülür. 30 dakikanın sonunda vakit kaybetmeden cilt yüzeyi kremden arındırılarak işlem başlatılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Botox işleminde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır;
İşlem sonrasında 2 gün boyunca uygulama alanına masaj yapılmamalı ve güneşten koruyucu kremler sürülmelidir.
Uygulamadan sonraki 1 hafta boyunca çok sıcak su ile duş almak ve başı öne eğerek spor yapmak sakıncalıdır.
Bu işlemi gerçekleştirecek olan doktorunuzu seçerken de dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlış botoks uygulamaları oldukça kötü görüntüler yaratabilir. Bu kötü görüntüyü 5 ay boyunca taşımak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle botoks işlemelrinde tecrübe kazanmış ve insan anatomisini iyi bilen bir doktorun işlemi yapması önemlidir.
Buna ek olarak doktorunuzun önerdiği botoks ilacını tercih etmeniz de dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. İlacın kaliteli olması, işlem başarısını, kalıcılık süresini etkiler.

Botoks kalıcı bir işlem midir?
Söz konusu işlem ile kısa sürede ve pratik şekilde elde edilen gençleşme görüntüsü ömür boyu kalıcı değildir. En fazla 6 ay kalıcılık sağlayan bu uygulama her hastada farklı kalıcılık süresine sahiptir. Bunun sebebi ise her hastanın farklı mimik davranışlarına ve kas yapısına sahip olmasıdır.

Botoks Uygulaması Tekrarlatılabilir Mi?
Söz konusu işlemden memnun kalınması halinde, etkisi kaybolan veya kaybolmaya başlayan botox, tekrar yaptırılabilir. İkinci sefer uygulanan botoksların kalıcılık süresi 10 – 25 gün daha uzun sürebilir.

Botoks Fiyatları Nedir?
Botox fiyatlarını değiştiren bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar, botoks ilacının markası, kalitesi, uygulama yapılacak alan sayısı, alandaki problemlerin derecesidir. Bu nedenle botoks fiyatları için net bir fiyat belirlemek güçtür.